İnternet habercisi...
   

Türkiye'nin En Yaşlı Ağacı Bulundu

Dünya’nın bilinen en yaşlı 5 ağacından biri olan aynı zamanda ülkemizin de en yaşlı ağacı olma özelliği taşıyan Porsuk ağacı için harekete geçen Orman ve Su İşleri Bakanlığı 4.112 yaşındaki ağacı Tabiat Anıtı ilan edecek.

Türkiye’nin En Yaşlı Ağacı, Zonguldak’ta

4.112 yaşındaki Porsuk ağacı, Anadolu’da en yaşlı anıt ağaçlarının yer aldığı Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki Gümeli Ormanlarında bulunuyor. Alanın en önemli özelliği 1987 ve 1.164 yaşlarındaki Porsuk (Taxus baccata L.)  ağaçlarının içerisinde bulunduğu Tabii Yaşlı Porsuk Meşceresi olması. Ayrıca, alanda ortalama yaşları 300 ile 500 arasında değişen çok sayıda Porsuk ağacı bulunuyor.

4.112 yaşındaki ağacın yaşı, porsuk ağaçlarıyla alakalı uluslararası projelerde görev alan doğal yaşlı ormanlar konusunda uzman Karadeniz Teknik Üniversitesi  Orman Fakültesi Öğretim Görevlisi Dr. Ercan Oktan tarafından araziden alınan örneklerin laboratuvar incelemeleri neticesinde tespit edildi. Böylece Porsuk ağacının dünyanın en yaşlı 5 ağacından birisi olduğu ve Türkiye’nin en yaşlı ağacı olduğu belirlendi.

“Tabiat Anıtı İlanı İçin Resmi Süreci Başlattık”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zonguldak ilini ziyareti esnasında ağacın içinde bulunduğu 1.500 dekar alanı Tabiat Anıtı olarak ilan edeceklerini ifade ederek “Tabiat Anıtı ilanı için resmi süreci başlattık. Anıt niteliğindeki Porsuk ağacının Bronz Çağı’ndan bugüne kadar Anadolu’da yaşayan yegâne canlı bir birey olduğunu düşünüyoruz.  Tabiatı korumakla mükellef olan Bakanlığımız bu kadim ağacı, onu yaşadığımız çağa ulaştıran ekosistem özellikleriyle birlikte koruyacaktır. Yapacağımız değerlendirme neticesinde korumaya alacağımız bu ağacı ayrıca yılın belirli aylarında, belirli sayıda ziyaretçiye açmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Orman ve Su İşleri
13.06.2016 20:46

Orman-Su Etiketli Diğer Haberlersayfa1.com bir İnternet habercisidir. Önerilmiş, başkası tarafından hazırlanmış haberleri yayınlamaz, haberlere yorum eklemez. Yayınlanan haberler İnternet gezgini habercilerimizin birinci kaynaktan derlediği haberlerdir. Haber sitelerini gezip, hepsinde aynı haberleri görmek sizi sıkıyorsa, huzurunuzu bozmayacak haberler için, sadece haber için sayfa1.com'a bekleriz.
Ana Sayfa : Gizlilik : Kullanım Şartları : İletişim : Mobil Sürüm